Budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW oraz kontenerowych magazynów energii o mocy do 70 MW i powierzchni zabudowy do 1,907 ha oraz z niezbędną infrastrukturą techniczną
Znak: GNOŚR-V.6220.4.2024.EJ Chęciny, dnia 20.12.2024r.
D E C Y Z J A
Działając na podstawie art. 104 i art. 105 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz.U. z 2024r., poz. 572) zwanej dalej ustawą k.p.a, w związku z art. 87 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz. U. z 2024r., poz. 1112) zwanej dalej ustawą o.o.ś
po rozpatrzeniu
pisma Inwestora, złożonego w dniu 18.11.2024r. dotyczącego wycofania wniosku o zmianę ostatecznej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: „Budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW oraz kontenerowych magazynów energii o mocy do 70 MW i powierzchni zabudowy do 1,907 ha oraz z niezbędną infrastrukturą techniczną na terenie części działek nr 193 oraz 194 w miejscowości Lipowica, gmina Chęciny”.
o r z e k a m
umorzyć w całości postępowanie administracyjne w sprawie zmiany ostatecznej decyzji Burmistrza Gminy i Miasta Chęciny znak GNOŚR-V.6220.12.2021.EJ z dn. 15.07.2021r. o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia pn.: „Budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW oraz kontenerowych magazynów energii o mocy do 70 MW i powierzchni zabudowy do 1,907 ha oraz z niezbędną infrastrukturą techniczną na terenie części działek nr 193 oraz 194 w miejscowości Lipowica, gmina Chęciny”.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 07.03.2024r. do tut. urzędu wpłynął wniosek spółki Green Capital S.A., dot. zmiany ostatecznej decyzji Burmistrza Gminy i Miasta Chęciny znak GNOŚR-V.6220.12.2021.EJ z dn. 15.07.2021r. o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW oraz kontenerowych magazynów energii o mocy do 70 MW i powierzchni zabudowy do 1,907 ha oraz z niezbędną infrastrukturą techniczną na terenie części działek nr 193 oraz 194 w miejscowości Lipowica, gmina Chęciny.
Modyfikacja ostatecznej decyzji Burmistrza Gminy i Miasta Chęciny z dn. 15.07.2021r. miała polegać na zmianie mocy zespołu magazynów energii z 70 MW na 300 MW.
Zawiadomieniem z dnia 11.09.2024r., poprzez obwieszczenie Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny zawiadomił strony o wszczęciu postępowania administracyjnego.
Ponadto pismem z dnia 11.09.2024r. tut. organ wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarząd Zlewni w Kielcach oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kielcach z wnioskiem o wydanie opinii, co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla w/w przedsięwzięcia, a w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby – zakresu raportu dla planowanego przedsięwzięcia.
W dniu 18.11.2024r. do tut. urzędu wpłynął wniosek spółki Green Capital S.A. o wycofanie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla wyżej wymienionego przedsięwzięcia.
Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny w oparciu o zgromadzony w sprawie materiał dowodowy zważył co następuje:
Celem postępowania administracyjnego jest załatwienie sprawy przez wydanie decyzji rozstrzygającej ją co do istoty, zatem temu powinna służyć działalność orzecznicza administracji samorządowej zmierzająca do konkretyzacji praw i obowiązków wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa. Jednak cel ten nie zawsze może być osiągnięty z przyczyn różnego charakteru. Podobnie jak w procesie cywilnym, również w postępowaniu administracyjnym może nastąpić chwilowy zastój postępowania, powodujący jego zawieszenie, albo też zastój trwały i ostateczny, wyrażający się w umorzeniu postępowania; umorzenie postępowania traktowane jest jako środek ostateczny, niweczący dotychczasowe wyniki postępowania.
Wskazać należy, że w przypadku gdy postępowanie z jakichkolwiek przyczyn stało się bezprzedmiotowe organ administracji publicznej wydaje decyzję o umorzeniu postępowania.
Z bezprzedmiotowością postępowania administracyjnego w rozumieniu art. 105 § 1 ustawy k.p.a. mamy do czynienia wówczas, gdy odpadł jeden z konstruktywnych elementów decyzji administracyjnej, a tym wypadku, na skutek wycofania wniosku przestaje bowiem istnieć element
warunkujący nawiązanie stosunku materialnego, a organ prowadzący postępowanie pozbawiony wniosku strony nie może orzekać w sposób merytoryczny o żądaniu nieistniejącym. W przeciwnym razie zaistniałby przypadek, gdzie dalsze prowadzenie postępowania byłoby działaniem z urzędu, które w postępowaniach określanych jako wnioskowe jest wyraźnie zakazane w art. 61 § 2 ustawy k.p.a. Zatem, cofnięcie wniosku powoduje powstanie obiektywnej okoliczności bezprzedmiotowości postępowania. (por. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 maja 2022 r. I SA/Wa 2144/21 LEX nr 3413859 )
Zgodnie z art. 10 § 1 ustawy kodeks postępowania administracyjnego przed wydaniem niniejszej decyzji organ prowadzący postępowanie poinformował strony o możliwości wypowiedzenia się co do zebranych w sprawie dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań (zawiadomienie w formie obwieszczenia z dnia 21.11.2024r., znak: GNOŚR-V.6220.4.2024.EJ).
We wskazanym terminie nie wpłynęły żadne wnioski i uwagi dotyczące przedmiotowego przedsięwzięcia.
W tym stanie faktycznym i prawnym orzeczono jak w sentencji decyzji.
P O U C Z E N I E
Od niniejszej decyzji służy stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach, za pośrednictwem, Burmistrza Gminy i Miasta Chęciny w terminie 14 dni od daty otrzymania niniejszej decyzji.
Zgodnie z przepisem art. 127a K.p.a., w trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do jego wniesienia wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję.
Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.
Nie jest możliwe skuteczne cofnięcie oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania.
/-/ Z up. BURMISTRZA
mgr inż. Łukasz Cedro
Kierownik Referatu Gospodarki Nieruchomościami,
Ochrony Środowiska i Rolnictwa